22 kwietnia, 2016

Program Sceny ATA maj 2016

Piosenka, malarstwo, poezja

 

Dnia 9.05.2016

godz. 19:00

wstęp: 10 zł

 bardowska 0516 FILMOVladimir Stockman, poeta i tłumacz, urodzi się 19 sierpnia 1960 r. w Rostowie nad Donem (Rosja). Od roku 1992 mieszka w Krakowie (Polska). Pisze wiersze po polsku i po rosyjsku oraz tłumaczy z polskiego na rosyjski i z rosyjskiego na polski wiersze i prozę. Publikował wiersze i przekłady w czasopismach literackich oraz w almanachach i antologiach w Polsce i w Rosji. Jest autorem tomiku wierszy pt. „Górne morze” (2007). Brał udział w międzynarodowych festiwalach, między innymi w Festiwalu Literatury Rosyjskiej w Wiedniu (2006), w 46. Międzynarodowym FestiwaluStrużskie Wieczory Poezji” w Macedonii (2007), w Warszawskiej Jesieni Poezji (2010), Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu (2012, 2013) i innych. W roku 2011 został finalistą międzynarodowego konkursu na najlepsze tłumaczenie wierszy i prozy Czesława Miłosza na język rosyjski.  Jest twórcą i koordynatorem almanachu internetowego “Litera”. Należy do Międzynarodowej Federacji Pisarzy Rosyjskich oraz Południoworosyjskiego Związku Pisarzy.

Dnia 11.05.2016

godz. 19:00

wstęp wolny

 ZebrackiWernisaż malarstwa Stanisława Żebrackiego (1921-1995) jest przywołaniem po latach jego twórczości. Eksponowane obrazy są bezcenną pamiątką rodzinną, a pokazanie ich po raz pierwszy światu jest hołdem złożonym dla człowieka o niesłychanej wrażliwości artystycznej, a także niezwykle skromnego i szlachetnego.

Dnia 14.05.2016

godz. 19:00

wstęp 10 zł

 

 chopin 0516

Książka miała swoją prapremierę w listopadzie 2009 roku podczas koncertu w Filharmonii Poznańskiej „W 170. rocznicę śmierci Kompozytora”. Dominik Górny odbywał później szereg spotkań literackich, występując m.in. z Bożeną Sitek, potomkinią w linii prostej Marii Wodzińskiej, pierwszej miłości Fryderyka Chopina. Wybrane wiersze z tomu cytowano m.in. podczas przedstawienia „Wigilie Polskie” w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Dziś, po oficjalnych obchodach Roku Chopinowskiego, warto przypomnieć aktualność muzyki i przeżyć Fryderyka Chopina, który nie powinien być ważny dla nas tylko od święta. Jego twórczość jest dowodem istnienia trwałego etosu wartości artystycznych, które mogą być dziś drogowskazem dla współczesnych przedstawicieli świata kultury. Spektakl „Podróże Chopina na partyturach wierszy” ma o tym przypominać.

Spektakl kierowany jest do odbiorców w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach. Publiczność ma możliwość wsłuchania się w autorską interpretację wierszy z książki „Poemat o moim Chopinie”. Dominik Górny, na potrzeby spektaklu skomponował cykl miniatur fortepianowych, którymi przeplata recytację i opowieść o przeżyciach swoich i Fryderyka Chopina. Dzieli się doświadczeniami m.in. z podróży na Majorkę, gdzie napisał część książki. Słuchacze mają możliwość przenieść się do czasów, w których tworzył Chopin. Jest to spotkanie pełne patriotyzmu, polskości i umiłowania tradycji artyzmu polskiej kultury.

Dnia 19.05.2016

godz. 19:00

wstęp 10 zł

 Alicja i jej goscie 0516

Jan Korwin – Kochanowski jest dyrektorem artystycznym Szkoły Aktorskiej SPOT w Krakowie. Wcześniej ukończył w 1979 krakowską PWST i został zaangażowany do Starego Teatru w Krakowie. W roku szkolnym 1979/80 był też asystentem prof. Danuty Michałowskiej w PWST.Ma na swoim koncie w „Starym” dziesiątki ról teatralnych , własne realizacje reżyserskie i autorskie scenariusze : „Panie mój … Synu mój” o Janie Kochanowskim i „ Mocarze” o Mickiewiczu i Puszkinie. Zagrał w spektaklach reżyserowanych min. przez Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdę, Krystiana Lupę, Tadeusza Bradeckiego, Rudolfa Zioło, Laco Adamika, Agnieszkę Glińską. Był też doceniany jako asystent reżysera przy realizacjach spektakli: Bezimienne dzieło S. I. Witkiewicza K. Lupy, Kaspar P. Handke A. Wirtha, Ślub W. Gombrowicza J. Jarockiego , Jaskinia filozofów Z. Herberta T. Malaka, Trzeci akt wg. SzewcówS.I. Witkiewicza J. Jarockiego, i Reformator M. Kulisza R. Zioło.W Teatrze Telewizji zadebiutował rolą Przyjaciela z lat Dzieciństwa u boku Gustawa Holoubka w „ Kartotece” T. Różewicza wyreżyserowanej przez Krzysztofa Kieślowskiego. Debiut w filmie telewizyjnym to – Józio Chomiński – syn pani Janiny w „ Z biegiem lat, z biegiem dni..” w reżyserii Andrzeja Wajdy.W latach 1984-1988 kreował gościnnie postać „Prologusa” na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie w legendarnym spektaklu „Ludus Danielis” , który Jerzy Waldorff nazwał najlepszym przedstawieniem w powojennej historii tej narodowej sceny.

Dnia 31.05.2016

godz. 19:00

wstęp 10 zł

 Chodzmy w wiosne FILMO
Jerzy Juliusz Stadnicki – kompozytor, poeta, pieśniarz, przewodnik beskidzki. Jest autorem 8 książek oraz dwóch płyt CD. Inspiracje czerpie z muzyki folk, śpiewa tradycyjne, liryczne ballady i piosenki. (więcej..)

Comments are closed.