O mnie

Alicja Tanew – poetka i kompozytorka, z zawodu radca prawny. Debiutowała w Studenckim Kabarecie Piosenki „Sowizdrzał” w Krakowie. Jej „Romans na pół rosyjski” zdobył pierwszą nagrodę w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki w 1972 roku. W latach osiemdziesiątych nawiązała stałą współpracę z Radiem Kraków, tworząc scenariusze słuchowisk i bajek z własną muzyką. Jest autorką „Misterium Bożonarodzeniowego” przedstawionego w Filharmonii Krakowskiej w 1997 roku. W „Piwnicy pod Baranami”, a także w telewizyjnych „Spotkaniach z balladą” i innych programach rozrywkowych śpiewano jej piosenki. Stworzyła spektakle poetycko-muzyczne dla telewizji: „Całe nieba słów” – 1985,„Marzenia całkiem zwyczajne” – 1991 oraz „Czas uderza” – 1992.
Poezja Alicji Tanew – debiut w „Życiu Literackim” oraz publikacje w wielu antologiach i czasopismach poetyckich , takich jak „Akant”, „Radostowa” i inne. W 1994 roku wydała tomik poezji „Zamienię kurtkę na miłość”, w 2007 „Zbieranie przecinków”, w 2011 „Krople z innego snu”, w 2014 „Szkice na wietrze” a w 2008 bajkę muzyczną „Noc w mrowisku, czyli leśna przygoda Honoraty” oraz „Zaczarowany fortepian”. Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego STAL oraz Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych SteN oraz do Stowarzyszenia Poetów Świata „Poetas Del Mundo„. W 2011 roku zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskim X Konkursie Poetyckim im. Emila Zegadłowicza.

Śpiewa piosenki do których sama pisze teksty i muzykę. Jest wielokrotną finalistką Międzynarodowego Festiwalu Bardów w Warszawie Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej „OPPA” 2000, „OPPA” 2005 i „OPPA” 2013 z wyróżnieniem honorowym oraz OPPA 2015. Od wielu lat koncertuje na różnych scenach z recitalami poetycko-muzycznymi w wielu ciekawych miejscach na świecie: w Caracas w Wenezueli dla Polonii, w klubie staroangielskim w Bostonie, na Haiti w mieście Jackmel, na pokładzie statku Stefan Batory, w Paryżu w kabarecie „Belle Epoque”, a także w Polsce w miejscach takich jak Pałac Działyńskich w Poznaniu,Galeria Sztuki Slendzińskich w Białymstoku, u „Pieśniarzy” we Wrocławiu , w Warszawie w ”Klubie Księgarza” czy w Centrum Kultury we Włocławku Browar.B i wtedy też udzielała wywiadów radiowych i telewizyjnych.
Pierwsza płyta Alicji Tanew „…i tak to było !” została wydana w 1999r., kolejna autorska płyta „Moment” ukazała się w 2011 roku, objęta patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Premiera płyty miała miejsce w Teatrze Ludowym na Scenie Pod Ratuszem 12 grudnia 2012 roku.
W styczniu 2015 roku została odznaczona Srebrnym Medalem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu „LABOR OMNIA VINCIT” za Krzewienie Idei Pracy Organicznej.

25-go maja 2015r w Teatrze Ludowym”Scena pod Ratuszem” obchodzono uroczyście Jubileusz 50-lecia działalności artystycznej Alicji Tanew. W wydarzeniu tym wzięli udział wybitni artyści ,aktorzy ,piosenkarze, poeci z Krakowa oraz z wielu innych miast.Na scenie została uhonorowana odznaką ” Honoris Gratia”otrzymaną od Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego,a także otrzymała „NAGRODĘ PRACY ORGANICZNEJ im.MARII KONOPNICKIEJ” przyznaną przez Kapitułę Nagrody za zasługi dla kultury polskiej ,która jest nagrodą o zasięgu międzynarodowym,a jej symbolem jest piękna kryształowa statuetka z wygrawerowaną dedykacją dla laureatki.W czasie tej uroczystosci została jeszcze obdarowana „Galicjowym Słowikiem” od krakowskiego zespołu muzycznego Lidii Jazgar „Galicja”. O tym wszystkim co się działo,wyśpiewało i wyrecytowało można było usłyszeć w audycji Radia Kraków ”Coś dla ducha” Lidii Jazgar dn.31 maja 2015r.
Kolejna nagroda, przyznana w czerwcu 2015 roku, to NAGRODA imienia KLEMENSA JANICKIEGO „IANICIUS” za oryginalną twórczość literacką i artystyczną.
W lutym 2017 roku została uhonorowana „ZŁOTĄ ODZNAKĄ PROMETEUSZA” przez Kapitułę Fundacji Prometeusz Pro Publico Bono, którą wręczył jej Prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski na największym w Małopolsce charytatywnym balu dla dzieci w Krakowie.
W czerwcu 2017 roku otrzymała kolejną nagrodę za niezwykłą ekspresję artystyczną „Feniks 2017” Nagroda Ekspresjonistyczna im. Tadeusza Micińskiego.
W czerwcu 2018 otrzymała medal „Polonia Menor” w podziękowaniu za znakomitą działalność artystyczną oraz wkład w budowanie potencjału kulturalnego Krakowa i Małopolski, wręczony przez Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Przewodniczącego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierza Barczyka.
W sierpniu 2018 otrzymała Nagrodę Artystyczną im. Marianny Bocian GNOMA od Fundacji ERANOS  wraz z kryształową statuetką i dyplomem, którą wręczył Prezes Fundacji podczas II Lądeckiej Nocy Poetów w Lądku-Zdroju.
Alicja Tanew prowadzi w Krakowie własną piwnicę artystyczną „Scena ATA”, z bogatym repertuarem poetycko-muzycznym i teatralnym oraz wystawami polskiej fotografii i malarstwa współczesnego, promując poetów, aktorów i artystów, tworząc także własne spektakle i bajki muzyczne, czym zaznaczyła na stałe swoje miejsce na mapie artystycznej Krakowa,to tutaj od kilku lat odbywają się też Krakowskie Noce Teatrów i Noce Poezji (adres internetowy www.tanew.info.pl ).
W prowadzeniu tej działalności artystycznej, która budzi zachwyt wielu osób z kraju i wśród gości z zagranicy, m.in. z Anglii, Holandii, USA, Chin i Australii. W istnieniu piwnicy pomagają mi przyjaciele, artyści, piosenkarze i aktorzy.

 


Urodzinowa audycja w Radio Kraków

https://drive.google.com/file/d/1_iMvsPK81cbWMRnTXUuNGQnTb1EDro8d/view?usp=sharing

 


Wydanie płyty z Hymnem Stowarzyszenia Krakowski Komitet Zwalczania Raka – styczeń 2021 roku

 
Hymn stworzyłam na prośbę Stowarzyszenia, a pierwszy raz został wykonany 8 marca 2020 roku podczas Gali Artystycznej w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE w Krakowie.
Alicja Tanew – słowa, kompozycja, śpiew, fortepian
Michał Chytrzyński – skrzypce
Wydawcą płyty jest Scena ATA.
Partnerem wydania i patronem medialnym jest Miasto Kraków.
Z wielką radością uczestniczyłam w tym projekcie. Mam nadzieję, że Hymn będzie godnie reprezentował Stowarzyszenie na wszystkich uroczystych wydarzeniach w przyszłości, czego najserdeczniej życzę członkom i przyjaciołom Stowarzyszenia.
Alicja Tanew
 

Tak pięknie rozpoczął się dla mnie 2021 rok


Muzyczna bombonierka – Radio Kraków grudzień 2020

 


Spotkania Literackie „LiryDram”

16.12.2019 roku.

LiryDram promocja kolejnego wydania Kwartalnika Literacko-Kulturalnego w w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką”. Spotkaliśmy się z głównym bohaterem 24. nr Kwartalnika Literacko-Kulturalnego „LiryDram” – Adamem Kaczanowskim („Cele” – Poetycka Książka Roku – Silesius 2019) oraz z innymi wspaniałymi gośćmi wieczoru, m. in. Magdalena Węgrzynowicz-Plichta, Alicja Tanew, Szczęsny Wroński, Barbara Wrońska, Ada Jarosz, Małgorzata Kulisiewicz…

Było poetycko, merytorycznie i śpiewnie

Pozdrawiam
Alicja Tanew

fot. Leszek Mardosz


„Moniuszko da się lubić”

05.12.2019 roku.

Wesół i szczęśliwy, spektakl muzyczny genialnie wyreżyserowany przez Łukasza Lecha do tekstów Stanisława Moniuszki z udziałem znakomitych artystów operowych, Baletu Cracovia Danza i Orkiestry Arte Symfoniko pod dyr. Mieczysława Smydy. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Krakowski Komitet Zwalczania Raka.

„Przyjaciel”

W twojej ciszy
słowo drugiego człowieka
to przyjaciel
na to słowo czekasz

w twoim bólu
dotyk drugiego człowieka
to przyjaciel
na ten dotyk czekasz

w twojej ciszy
echo drugiego człowieka
to przyjaciel
na to echo czekasz

Alicja Tanew

 


Radca Śpiewać Może III

29.11.2019 roku.

Ach, co to był za wieczór…!
To już trzecie spotkanie radców prawnych w Piwnicy pod Baranami, nie tylko krakowskich, ale też z różnych stron Polski.
Spotkaliśmy się po to, aby wyśpiewać radość bycia razem, każdy po swojemu, wspominając artystów, których z nami już nie ma, a byli przez nas podziwiani.
Całość brawurowo prowadził Wiesław Hudyma, panie zachwycały dziewczęcą urodą, a panowie dowcipem i męskim szykiem.
„Niebieskie żaboty” to piosenka-hymn przy akompaniamencie StandBy Blue, która na zakończenie rozśpiewała całą salę, a potem to już tylko sentymentalne pożegnania i zapewnienia , że spotkamy się wszyscy znów za rok.

***

Krakowski Rynek ma to do siebie
że się barany pasą na niebie

oj pasą, pasą się już lat tyle
i ani myślą zniknąć na chwilę

a w pałacowej starej piwnicy
gdzie czas się nigdy z nikim nie liczy

artyści tworzą cuda i dziwy
ale to właśnie świat jest prawdziwy

na scenie staje Książę Nastroju
zawsze chusteczkę ma w butonierce

do tego szalik, którym miłośnie
kłania się łanom i każdej wiośnie

a kiedy śpiewa panny i panie
słyszą w swych sercach jego pytanie

czy pani zechce w taką noc ciemną
w ramiona raju wejść właśnie ze mną

Mieczysławowi Święcickiemu
Alicja Tanew

 


Benefis Franciszka Klimka !!!

22.11.2019 roku.

Niezapomniany wieczór, pełen wspomnień i wzruszeń.

„Laudacja Słoneczna”
Jest kot
jest płot
i Franek też
rozlane mleko,pacierze, deszcz
słońce przed domem
wiatr muska płot
Frankowe życie
słoneczny splot

Niechże Ci słońce
myśli ogrzewa
a gdybyś bardzo chciał
niech mruczy i śpiewa.

Alicja Tanew

 


Jubileusz 75 urodzin i 55-lecia pracy twórczej Andrzeja Zielińskiego

05.11.2019 roku.

75. lat i piękny jest świat! To przesłanie dla Andrzeja Zielińskiego. Cudny koncert jubileuszowy, dawne i nowe przeboje! Byłam tam, słuchałam, podziwiałam i nie zapomnę.

Alicja Tanew


Teatr im.Juliusza Słowackiego – Wydarzenie artystyczne na rzecz Stowarzyszenia Krakowski Komitet Zwalczania Raka

01.07.2019 roku.

Teatr wypełniony po brzegi. Uroczystość zainaugurowała Dyrektor Stowarzyszenia Magdalena Chuderska, a następnie powitałam widzów poezją po czym odtworzono Hymn Stowarzyszenia mojego autorstwa na wielkim ekranie.  https://youtu.be/0fpPi6Sq4-A

Po tym oficjalnym wstępie scena bez reszty należała już do zespołu muzycznego „ŻUKI”, który zauroczył publiczność brawurowym wykonaniem piosenek The Beatles, Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena oraz własnymi kompozycjami.
Przywołali czas ,który kochamy, byli perfekcyjni muzycznie świetni wokalnie i przesympatyczni , na scenie w trakcie koncertu świetnie się bawili, porywając tym rozkołysaną publiczność .

W przerwie koncertu odbyła się aukcja charytatywna na rzecz Stowarzyszenia ,którą dowcipnie i skutecznie prowadził Władysław Grzywna.

Potem już tylko wspólne zdjęcia ,zabawa i spotkania z artystami i nowe przyjaźnie. To był cudny wieczór, za który wszystkim dziękuję i ściskam z całą mocą, a wspomnienia chowam na dno zaczarowanej szkatułki ,żeby nie uleciały z wiatrem, bo właśnie w powrotnej drodze dopadła nas wichura. 

To wszystko ujął w całość i zatrzymał fotograficznie Pan Edward Pięta

Alicja Tanew

fot. Edward Pięta


Auditorium Maximum UJ – „Ach… złowić milionera”

22.06.2019 roku.

W Auditorium Maximum UJ, zaprezentowany został komediowy spektakl kabaretu Cymesik pt. „Ach… złowić milionera” na rzecz Stowarzyszenia Krakowski Komitet Zwalczania Raka
Wydarzenie to rozpoczął Hymn Stowarzyszenia mojego autorstwa, którego wykonanie transmitowano na telebimach, a potem to już tylko świetna rozrywka kabaretowa bawiła widzów.
To wszystko na cel szlachetny , który niesie pomoc tym ,którzy jej najbardziej potrzebują.Wystąpił także zespół muzyczny „ŻUKI”
fot. Edward Pięta 


MOJE IMIENINY 

21.06.2019 roku.

Dziś świętowaliśmy imieniny Alicji Alicja Tanew kochanej przez wszystkich: poetki i pieśniarki Przybyli przyjaciele by śpiewem i toastem uczcić ten dzień.
Nie zabrakło : Andrzej Zielinski , Jacek Zieliński liderzy zespołu Skaldowie – legenda polskiego rocka , Lidia Jazgar z zespołem Galicja , Basia Stępniak-Wilk, Krzysztof Stawowy, Andrzej Róg, Magdalena Chuderska i ja tam byłem…. Łukasz Lech wraz z Monika Lech.
WSZYSTKIM, KTÓRZY TAK BLISKO ZE MNĄ BYLI W DNIU MOICH IMIENIN ZARÓWNO OSOBIŚCIE JAK I TELEFONICZNIE, SMS – OWO, E-MAILOWO A TAKŻE MYŚLAMI W CO WIERZĘ, BO TAKIE MAM PRZEKONANIE, NAJPIĘKNIEJ JAK UMIEM
DZIĘKUJĘ!!!!!!

Myślałam, że to nie możliwe, że nie uda się powtórzyć czasu co przeminął ,ale w dniu moich imienin pojawili się serdeczni przyjaciele, którzy od lat towarzyszą mi na scenie i w życiu.
Rozśpiewali kwiatami, życzeniami, prezentami mój zamyślony smutek.
Przy wspólnie stworzonym stole, dosłownie oraz w przenośni, wspomnieniowe śpiewanie połączyło nas jeszcze raz radością tej chwili która spontanicznie i bez reszty zawładnęła nastrojem.
„Dla takich chwil warto żyć…” tak śpiewa nam zawsze Jan Jakub Należyty i właśnie dopiero teraz to zrozumiałam.

To daje mi siłę, pewność i przez to jeszcze ciągle jestem i mam odwagę uśmiechać się do nadchodzących zdarzeń.
Alicja Tanew


Promocja antologii „Krakowska Noc Poetów 2019”

18.06.2019 roku.

Największe Święto naszego Oddziału Związku Literatów Polskich – Klub Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy Bibliotece. Promocja antologii „Krakowska Noc Poetów 2019” wydanej przez krakowski oddział Związku Literatów Polskich z udziałem zaproszonych gości.
Prowadzenie: Anna Pituch-Noworolska i Danuta Sułkowska
Oprawa muzyczna: Zespół Małe Kino


Radio Kraków – powrót do wspomnień

01.06.2019 roku.

Miłość… Przyjaźń… w duszy Drugiego z niedowierzaniem, trwogą się przegląda, że oto dzieje się niemożliwe… Z radością zapraszam na spotkanie ze zjawiskową Alicją Tanew ❤️

Alicja Tanew – poetka, kompozytorka, wokalistka, pianistka, Dyrektor Artystyczna Scena Ata Alicji Tanew przy ul. Czarnowiejskiej 93. Moja Alisia… będzie gościem najbliższego (2.06, ndz. godz. 23:05) Wieczoru panieńskiego w Radio Kraków. Z okazji Dnia Dziecka przypomnimy bajkę „Lisia Królewna” ?? To słuchowisko przygotowane przez Alicję i Wojciecha Markiewicza jeszcze „na Szlaku”, czyli w poprzedniej siedzibie Radia Kraków. Wspominki połączymy z aktualiami – Alicja zapowie wydarzenia, które w czerwcu odbędą się przy Czarnowiejskiej 93. Zapraszamy do wysłuchania audycji! Zapraszamy do Sceny Ata!


Najważniejszy Koncert Życia!

17.11.2018 roku.

Promocja mojej płyty autorskiej „Moja Bystrzyca”, wydanej przez Miasto Bystrzyca Kłodzka pod patronatem Burmistrza Bystrzycy Renaty Surma. Wyśpiewałam w niej radość, smutek i wspomnienia. Na wielkiej scenie towarzyszyli mi Andrzej Zieliński i Jacek Zieliński „Skaldowie”. Sala Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury była wypełniona po brzegi, przybyli przyjaciele z różnych stron, a władze miasta powitały nas pękiem czerwonych róż. Cały koncert przebiegał na tle moich zdjęć rodzinnych i z życia, i z różnych scen, na których śpiewałam, były też mgły przelotne. Nigdy tego momentu nie zapomnę, to jest wciąż mój świat najdroższych miejsc przeszłości. Dziękuję za wzruszenia wszystkim, którzy brali udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Piosenkę „Moja Bystrzyca” napisałam z miłości do miasta mojego dzieciństwa”.
Alicja Tanew

Bo Bystrzyca to moje miasto
od słońca i od księżyca
bo Bystrzyca to moje miasto
po to jest, żeby zachwycać


XI Ciechanowskie Zaduszki Poetyckie 2018

7.11.2018 roku.

Z piosenką wciąż odkrywam nowe, cudne miejscowości, spotykam wspaniałych, serdecznych ludzi, że czasem myślę, że to był tylko sen. Zaduszki poetyckie w Centrum Kultury w Ciechanowie, wzruszające poetyckie wspomnienia, czytanie mojej bajki „Zaczarowany fortepian” i zasłuchane dzieciaki, które chłonęły każde moje słowo, i razem ze mną śpiewały piosenki. Potem mały Jaś powiedział mi, że jak dorośnie, to też będzie fruwał i spotka się pod niebem z zaczarowanym fortepianem. Niezapomniane były to wrażenia, przepiękne zamki i pałace. Zamek Książąt Mazowieckich w środku miasta monumentalny i surowy, a w Opinogórze bajeczny pałac Krasińskich, pełen obrazów, rzeźb i fantastyczna oranżeria.


https://www.facebook.com/alicja.tanew/videos/569737983470009/

https://www.facebook.com/alicja.tanew/videos/2033395896717439/

https://www.facebook.com/alicja.tanew/videos/1202939259858701/



II Lądecka Noc Poetów

24.08.2018

Wspomnienia fruwające latem
W upalny, sierpniowy dzień zjechali poeci z różnych stron do Lądka Zdroju, żeby w nastrojowej kawiarni artystycznej Dom Klahra wziąć udział w II Lądeckiej Nocy Poetów, której pomysłodawcą i organizatorem jest poeta, artysta plastyk Zbigniew Kresowaty. Wśród wierszy zabrzamiały dźwięki i piosenki w wykonaniu Alicji Tanew i Aresa Chadzinikolau. To właśnie w czasie tej biesiady poetyckiej otrzymałam Nagrodę Artystyczną im. Marianny Bocian GNOMA, którą wręczył mi prezes Fundacji ERANOS wraz z kryształową statuetką i dyplomem. Honorową Nagrodę Poetycką im. Marianny Bocian – GNOMA „koliber” otrzymała też poetka Lądecka Joanna Mikulska-Mossakowska.
Może wierszem zatrzymam lato na dłużej

Lato
pszczoły spieszą się do miłości
miód rozpalonych pytań
rozchyla płatki pośpiesznie

a my
motyle na soczystych pąkach

a my
na trawach zielonych

przykryci niebem
budzimy życie do odpowiedzi

tacy jesteśmy odważni

Alicja Tanew


21 czerwiec 2018 to nie tylko pierwszy dzień lata, to nie tylko dzień moich imienin, ale też dla mnie dzień niezwykły, bo właśnie w tym dniu otrzymałam medal „POLONIA MENOR” od Samorządu Województwa Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy i Sejmiku Województwa Małopolskiego „w podziękowaniu za znakomitą działalność artystyczną oraz wkład w budowanie potencjału kulturalnego Krakowa i Małopolski”, wręczony przez Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Przewodniczącego Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierza Barczyka. Nawet mi się to nie śniło, ale się zdarzyło, że zostałam zauważona w tym tyglu krakowskich osobowości, za co pięknie dziękuję. Alicja Tanew


Noc Muzeów to Noc zaczarowana, o godz 20.30 wyśpiewałam różne odcienie miłości, wyobraźni, nastroju, tęsknoty i marzeń. W takim miejscu, gdzie wszystko jest wspomnieniem o Marii Konopnickiej przeniosłam się snem do Jej świata takim oto zapisem

Noc Muzeów 19 V 2018r
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Marii Konopnickiej
poświęcam

Tutaj
biurko, fotel i pióro
pianino i kredens
obrazy, filiżanki, talerze
żyrandole, krzesła i stoły
żyją tamtym życiem
oddychają Jej perfumami

ponadczasowy czas
nigdzie się nie spieszy
władczo przechadza się po pokojach
spaceruje po ogrodzie

na liściach drzew
uśpione myśli
kołysze wiatr
ale wystarczy tylko
kilka kropel deszczu
a budzą się
bajkowym słońcem

w szufladach
paciorki wierszy
odmawiają
koronki wspomnień

wystarczy wsłuchać się
w ciszę…

Alicja Tanew


Było tak. Piękna Sala Kominkowa Dworku Białoprądnickiego, a to zobowiązuje, żeby przywołać wyobraźnią tamten dawny przepych dworskiego czasu, a że wiosna radosna zielenią, to po serdecznym wprowadzeniu przez Jana Migałę śpiewne spotkanie przebiegło w doskonałym nastroju.


„Krakowska Wiosna” w Dywitach k.Olsztyna
w ramach koncertów „Prowincja Bardów”

I stało się tak, że „Krakowska Wiosna” zawitała w Dywitach k.Olsztyna w ramach koncertów „Prowincja Bardów”. Alicja Tanew i Włodek Mazoń przejechali przez całą Polskę z Krakowa do Olsztyna po to, żeby wyśpiewać dla tamtejszej publiczności krakowskie nastroje w kompozycjach i tekstach autorskich, co przyjęte zostało z wielkim aplauzem ku naszej, wykonawczej radości. Dziękujemy przyjaciołom z Olsztyna i organizatorom za przyjęcie i niezwykłą serdeczność i też za to, że przyświecało nam wiosenne słońce w jasno-zielonej przestrzeni – piękny to był czas, pełen niezapomnianych wrażeń.


Radio Kraków 15 04 2018 godz 23:00

„Wieczór panieński” Hanki Wójciak z Alicją Tanew



Zapraszam do Łodzi 13-go w piątek – to jest dopiero zbitka szczęścia!


„Wołanie wiosny”

26.03.2018

Międzynarodowy Dzień Poezji dnia 26 marca. W tym dniu w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” miała miejsce prezentacja poezji wiosennej członków Koła Młodych przy KO ZLP.

scenariusz i prowadzenie: Alicja Tanew
oprawa muzyczna: Paulina Rosiek (gitara), Wiktoria Jurczyk (śpiew)
występujący: Kasia Bułat, Ola Bułat, Agata Dziewońska, Weronika Świętek, Marian Kowalik, Grzegorz Gniady, Jarosław Szczęsny Binkowski

Prezentacja twórczości Koła Młodych KO ZLP w obiektywie Rafała Rajtara i Marii Różańskiej.



Jubileusz Lidii Bogaczównej 35-lecie pracy artystycznej

05.02.2018

Piątego lutego 2018r o godzinie 18:00 hejnał krakowski wyśpiewał na cały świat Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej znakomitej aktorki teatralnej, filmowej Lidii Bogaczównej. W „Loży” na Krakowskim Rynku zebrali się Jej przyjaciele i cała wielce przystojna rodzina, a wszyscy z najpiękniejszymi życzeniami obdarowywali Lidię prezentami wyśpiewanymi i recytowanymi, laurkami, obrazami i gromkim „Sto lat”. Lidia w koronie srebrnie błyszczała szczęśliwa i wzruszona. Na taką chwilę w pełni sobie zasłużyła talentem, profesjonalizmem aktorskim i niezwykłą serdecznością dla ludzi. Taką Cię chcemy kwitnącą i roześmianą nieustająco. Ja tam śpiewnie byłam, wino piłam. Jak to wspaniale, że w życiu zdarzają się takie uniesienia – niech ich będzie jak najwięcej!!!


„Świątecznie, śpiewnie wspominam” w Radio Pogoda Kraków

25-26.12.2017

Chociaż tego tak bardzo chciałam, w tym roku Święta Bożego Narodzenia nie były zaśnieżone, ale pastorałki ubrałam w białe puszyste wspomnienia.

Śnieży i śnieży
i kto pobieży
dać maleńkiemu okrycie
śnieży i śnieży
i kto pobieży
tam, gdzie zrodziło się życie
gdzie jasność zwyczajna czeka
zwyczajne ciepło co dnia
gdzie człowiek wierzy słowom człowieka
i życie prosty sens ma


I znowu jesień owinęła drzewa
liście śpiewają ciszej
i namiętniej
kolorami tylko tak się śpiewa
kolorami tylko tak się słyszy
kiedy babie lato
znów omdlewa
w ciepłym promieniu
tak jak w ciepłym łonie
oczy zamyka
zapala się
znika
to i ja w tobie znikam
tak pieszczona
że już nie jestem sobą
Tobą jestem
i liściem jestem
złotoszarym dreszczem


Ogromną radość sprawiła mi publikacja na temat mojego istnienia artystycznego w Krakowie, która ukazała się w Biuletynie Informacyjnym nr 3 Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, której autorką jest Wicedziekan ds. promocji i doskonalenia zawodowego, Radca Prawny Pani Karolina Kolary.

Artykuł relacjonuje nie tylko moje dokonania w aspekcie historycznym, ale też zawiera ocenę mojej działalności, jako radcy prawnego, która to przez długie lata połączona była ze sztuką, cyt. „Zapewne niewielu jednak wie, że tu i teraz, wśród nas, są osoby, których aktywność nie ogranicza się do prawa; przeciwnie, jest wyjątkowo bogata w zupełnie innych, właśnie artystycznych sferach. Należy do nich mec. Alicja Sikora-Żebracka – znana, śpiewająca, występująca i publikująca swoje wiersze pod pseudonimem Alicja Tanew.” Dalej następuje opis działalności Sceny ATA z zaproszeniem na kolejne wydarzenia artystyczne. Całość kończy wybrany przez autorkę mój wiersz „Na szyldach”. Tą krótką informacją chciałam pięknie podziękować Pani Wicedziekan za tak wnikliwą i przyjazną prezentację.

Alicja Tanew


Mamy już kolejny numer Kwartalnika Literacko-Kulturalnego LIRYDRAM online!!! Zapraszam do przeczytania mojego artykułu, „Kochać żeby żyć”  Relacja  z promocji książki Michała Zabłockiego „Janowska” na stronach 36-41. W EMPiKach już za chwilę

http://www.lirydram.pl/lirydram-online.html


XXVIII Najazd Poetów na Zamki Piastów Śląskich

To już XXVIII Najazd Poetów na Zamki w Brzegu, Rogowie Opolskim, Głogówku, Krapkowicach, Wzgórze Uniwersyteckie w Opolu z udziałem zaproszonych poetów z Białorusi, Czech, Litwy, Rosji, Ukrainy, Węgier i Polski. Pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem tych niezwykłych spotkań jest poeta Janusz Ireneusz Wójcik. Zaproszenie, jakim zostałam zaszczycona już malunkiem było zaczarowane tak, jak cała reszta zdarzeń. Zamek w Rogowie Opolskim, gdzie miał miejsce mój wieczorny recital był bajkowym odkryciem, a jego początek sięga aż XIII wieku. Piękne, zdobne, bogate wnętrza z akcesoriami dawnych epok, całość otoczona parkiem z rozbieganymi alejkami, gdzie Świątynia Dumania zaprasza do zamyślenia nad przemijaniem, bo to wszystko w czas jesienno złoty wpisane było. Ostatnie roztańczone róże na tle zabytkowych murów, dumne platany i dawne koryto Odry, rozlewisko przeszłości o moczarowej urodzie, co przenosi na chwilę w surrealistyczną przestrzeń. Spotkanie z ciekawymi ludźmi i ich twórczością przebiegało w serdecznej atmosferze, podarunki i wspomnienia zostają na długo, jak kolejna pięknie zapisana kartka życia.


Dzień drugi XXVIII Najazdu Poetów na Zamki Piastów Śląskich

Drugi dzień XXVIII Najazdu Poetów na Zamki Piastów Śląskich 11.10.2017
Brzeg – miasto, gdzie zachwycają monumentalne budowle. Na rynku ogromny Ratusz a nieopodal bazylika i zamek zwany tu Wawelem Śląskim, bo rozmach tej budowli jest fantastyczny i oszałamiający. Wspaniała sala zamkowa, w której przyszło mi śpiewać, to ponad czterysta miejsc dla słuchaczy z zachwycającymi obrazami na ścianach ilustrującymi sceny przeszłości. Renesansowy dziedziniec, iście królewski, uwieńczony rzeźbą-fontanną morskiego boga Trytona, a za nim rozbiegane parkowe aleje wśród wiekowych drzew. Tutaj znowu kolejne ciekawe spotkania, poeci z Wilna, Ukrainy, Węgier, dalekiej Rosji i Czech i Białorusi, niezwykłe osobowości, prezentacja wierszy, to było dla mnie bardzo odkrywcze i zaskakujące, taka kumulacja niezapomnianych wrażeń. Pięknie dziękuję, że mogłam to wszystko przeżyć.


„Wieczór Złotego Liścia”

Tak daleko mnie powiało, oto otworzyła się przede mną Szwajcaria Kaszubska w całej swojej krasie Grodzisko Wczesnośredniowieczne – Chmielno. Dwanaście jezior, które łączy jedna rzeka. Pojawiłam się tam, jako gość XLVII Międzynarodowego Spływu Kajakowego „Złote Liście 2017”. Ośrodek KREFTA, w którym mieszkałam, to perfekcyjnie urządzone wnętrze, wyjście z pokoju na taras u stóp którego ogromne jezioro aż po horyzont tchu, w dole sitowie i czapla poszukująca, mewy, perkozy i kaczki, a całość wtulona w przebogatą wierzbową zieleń. Uroczysty „Wieczór Złotego Liścia” w nostalgiczno-jesiennym nastroju zakończył się wspólnym wyśpiewaniem tęsknoty za latem. Potem już tylko chłonęłam tamte przestrzenie i niezwykłą scenerię miejsc i pamiątek. Zwiedziłam Muzeum Ceramiki Necla i piękne Kartuzy. Zostałam obdarowana niezwykłymi wspomnieniami i serdecznością poznanych ludzi.


„Szkice na wietrze” w Lądku Zdroju

Lądek Zdrój powitał mnie złoto-jesiennie. Recital w starym Kinoteatrze też był w tonacji jesiennej. Towarzyszył mi na scenie Zbigniew Kresowaty, poeta malarz, co na ten moment w scenicznym uniformie z czarnym cylindrem się pojawił. Wielce sympatyczna to była przygoda wyśpiewana w podmuchach frywolnego wiatru.


Nagrywam płytę w Bystrzycy Kłodzkiej

Znakomite studio, przesympatyczny realizator dźwięku. Czeka mnie trudny czas i misterna praca, ale to dopiero początek skupienia. Póki co, mamy już nagrany singiel „Moja Bystrzyca”, cała reszta do wymyślenia i do wyśpiewania, ale jestem pewna, że tylko to ma sens, żeby tak zaistnieć i opowiedzieć na płycie całe życie, co tyle daje i tyle zabiera.


„Czwartki kulturalne” w Bystrzycy Kłodzkiej

Upalny, letni dzień, śpiewam na scenie ustawionej w rynku o tym, że to jest moja Bystrzyca od słońca i od księżyca. Po recitalu, dzięki uprzejmości Pani burmistrz Renaty Surmy udaje mi się wtargnąć do wnętrza moich najpiękniejszych wspomnień – otworzone zostały dla mnie drzwi Ratusza, w którym kiedyś mieściła się Podstawowa Szkoła Muzyczna Pierwszego Stopnia, w której uczyłam się u prof. Tadeusza Sorskiego. Wchodzę na drugie piętro, wszystko jest magią czasu. To tutaj przed siedemdziesięciu laty grałam pierwszy raz w sali koncertowej na czarnym fortepianie. Miałam wtedy siedem lat i to był mój pierwszy popis muzyczny. Teraz jeszcze raz usiadłam przy tym samych fortepianie, który nadal stoi na tej samej scenie, zagrałam sonatinę Clementi-ego i nawet się nie pomyliłam, chociaż przestałam oddychać, bo trudno uwierzyć, że to znowu mogłam dotknąć i powtórzyć. Wszystko to działo się na dwa dni przez generalnym remontem Ratusza i gdybym się spóźniła o tych parę godzin, nie byłoby już nigdy tej zaczarowanej chwili. Ktoś mnie tam poprowadził właśnie wtedy i ja wiem Kto.


Muzyczna bombonierka w Radiu Kraków

12.09.2017

Zaproszenie do programu radiowego jest zawsze emocjonalnym wyzwaniem, ale jeśli prowadzącą jest Basia Stępniak-Wilk, to jest to profesjonalne, serdeczne i nieraz nawet zabawne. Rozmowa, piosenki i znowu rozmowa, tyle chciałoby się powiedzieć, a tu czas nieubłaganie goni i ogłasza koniec przygody. Takie spotkania są zarówno literackim zapisem, jak i przekazem faktów tego, co dzieje się w naszym artystycznym świecie poezji i dźwięków. Pięknie dziękuję za niezwykłe wrażenia, radośnie mi teraz w pamięci.


Recital „Krople z innego snu” w Iwoniczu

10.09.2017

Tylko Iwonicz tak umie budzić mnie słońcem i zachwycać księżycem, sami zobaczcie, bo aż trudno w to uwierzyć, że ten księżyc jest zaczarowany i fascynujący, a do tego jeszcze na alei spacerowej rozbiegane kwiaty i roztańczone sitowie. Sanatorium „Sanvit” jak zawsze gościnne i uzdrawiające. Codzienne spacery po tajemniczych alejkach a kiedy noc zapada, główną rolę gra kolorowa fontanna w parku, wreszcie znakomita kawa w „Cafe Aleksandra” i przeróżne słodkości. Mój recital, to były nie tylko poetyckie krople z innego snu, ale też każdy dzień w Iwoniczu był kolejną kroplą wytchnienia i zachwytu. Zabrałam wspomnienia, kwiaty i słój z cząstką iwonickiego lasu – mchem, trawą i porostami. To dopiero podarunek niezwykły i jakże oryginalny. Kiedy bardzo będę tęskniła, zbliżę się do tej zieleni i upewnię się, że to wszystko naprawdę było.


Drodzy Przyjaciele, już jest 15. numer Kwartalnika Literacko-Kulturalnego LIRYDRAM online!!! A papierową jego wersję znajdziecie w EMPiKach. Na okładce moje zdjęcie i wiersz, a w głębi wywiad – odpowiadam na pytania Zbigniewa Milewskiego, a potem już tylko poezja i wiele szalenie ciekawych artykułów z różnych przestrzeni artystycznych. Zapraszamy do lektury (link poniżej).

http://www.lirydram.pl/15_lirydram.html


Bolesław Faron „Pokłosie”

W czerwcu 2017 roku ukazała się monumentalna pozycja w świecie literatury i kultury współczesnej „Pokłosie” autorstwa prof. Bolesława Farona, stanowiąca dorobek życia i kompilację wieloletnich wypowiedzi krytyczno – literackich, artykułów, recenzji wraz z korespondencją z pisarzami, będąca wyznaniem humanisty, jakim jest autor. To niezwykłe dzieło liczy 414 stron, zamieszczonych się w pięknej oprawie artystycznej – okładka „Snopki” pastel autorstwa Janusza Trzebiatowskiego, a wewnątrz fotografia wykonana przez Andrzeja Waltera.
Wielce jestem zaszczycona, że moja twórczość została w tym dziele ujęta w rozdziale I „Horyzonty literatury i kultury” pod tytułem „Poezja Alicji Tanew”. Zatem w tym miejscu z wielkim wzruszeniem serdecznie dziękuję  Panu prof. Bolesławowi Faronowi za tą prezentację. Alicja Tanew


Renowacja pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim rynku

Z tej to okazji wokół pomnika odbywały się wydarzenia artystyczne wyszczególnione na plakacie, w których między innymi brali udział poeci KO ZLP i ja tam też wraz z innymi recytowałam poezję wieszcza.


Krakowskie nostalgie

 Alicja Tanew

Kraków

scenariusz

dziewiętnastowiecznej dumy

w powłóczystych mgłach

zielonej peleryny

przepalonej papierosem

 

tylko tutaj

czas

pachnie różami na Plantach

smętne maszkarony Sukiennic

widzą wszystko

wciąż zadziwione

własnym bytem

upartym

 

przez Kanoniczą

snują się historie

cudowności wieków

pytają

czy wawelskie komnaty

nie zagubiły cieni

królewskich szat

 

na kamiennej ławeczce

Piotr Skrzynecki zaprasza

do prześmiewczych wyznań

przeszłości

 

rozwiany płaszcz

Adama Mickiewicza

otula bajkowość miejskiej sceny

poetyckim patosem

 

nieprzemijalnym

w cogodzinnym hejnale


„Szkice na wietrze” w Salonie Galerii Miejskiej w Mosinie

„Szkice na wietrze” recital poetycki Alicji Tanew w Salonie Poetyckim Galerii Miejskiej w Mosinie dnia 11.06.2017r. Z wielką radością przyjęłam kolejne zaproszenie do tego urokliwego miejsca, gdzie obrazy i anioły witają gości. Upalne lato pełne gorących wrażeń. Sala pełna kwiatów na powitanie o wszystkim pomyślała prowadząca Galerię Pani Dorota Strzelecka, a potem już spotkanie prowadziła poznańska poetka Kalina Izabela-Zioła, w trakcie którego wręczona została mi Nagroda Ekspresjonistyczna im. Tadeusza Micińskiego „Feniks 2017” za niezwykłą ekspresję artystyczną, przy głośnym aplauzie publiczności. Takich chwil się nie zapomina, bo to wszystko działo się na falach niezwykłej serdeczności wszystkich tam obecnych, a to cenię sobie najbardziej! A te niezwykle dorodne, białe lilie przywiozłam do Krakowa i jeszcze bardzo, bardzo długo cieszyły mnie wspomnieniem tamtego wieczoru.

Nagroda została utworzona w Warszawie, 9 listopada 2013 roku w 140 rocznicę urodzin Tadeusza Micińskiego. Do Kapituły weszli literaturoznawcy, pisarze i artyści pisujący artykuły o pisarzu i nawiązujący do jego ogromnego dorobku. Nagroda promuje twórców, którzy odważnie wkraczają w nowe obszary eksploracji naukowej, literackiej i artystycznej, a przy tym akcentują ekspresję, głębię filozoficzną i nowatorstwo formalne. Ważne też jest ukazywanie rzeczywistości zdegradowanej, tragicznej, która w twórczym umyśle odradza się jak mityczny Feniks z popiołów. Nagroda jest hołdem złożonym niezależności myślowej i umiejętności łączenia elementów kulturowych z różnych epok i przestrzeni. Pierwszym przewodniczącym Kapituły wybrano Dariusza Tomasza Lebiodę. Kolejni laureaci wchodzą do tego gremium i mogą proponować kolejnych kandydatów do nagrody.

Tadeusz Miciński (1873–1918) był pisarzem i poetą okresu Młodej Polski, autorem mistycznych powieści, poematów prozą i wierszy kontemplacyjnych. Jeden z czołowych pisarzy polskiego ekspresjonizmu, prekursor surrealizmu. Był przyjacielem Witkacego, Stanisława Przybyszewskiego i Karola Szymanowskiego, członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teozoficznego. Studiował historię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zainteresował się okultyzmem, satanizmem i księgami wiedzy tajemnej. Walczył w I wojnie światowej i sporo podróżował po świecie. Oficer oświatowy w korpusie generała Dowbora-Muśnickiego. Zamordowany w okolicach Mohylewa w nieznanych okolicznościach, prawdopodobnie podczas bolszewickiego zamachu. Według Micińskiego tylko wybrane jednostki posiadają duszę i zyskają życie wieczne, a świat istnieje z konieczności, choć jego elementy są do końca nierozpoznawalne. Kontynuator poetyckiego dramatu misteryjnego, prekursor surrealizmu i ekspresjonizmu, swoje dzieła budował na zasadzie przenikania się dwóch planów – realnego i alegorycznego. Sportretowany w powieści Witkacego pt 622 upadki Bunga, uważany był za maga i kapłana wielkich tajemnic.

„Feniks” Nagroda ekspresjonistyczna im. Tadeusza Micińskiego za niezwykłą ekspresję artystyczną całej jej twórczości, została wręczona Alicji Tanew dnia 11.06.2017r. w Galerii Miejskiej w Mosinie przez Kalinę Izabelę – Zioła wiceprezes Kapituły Nagrody „Feniks”, poznańską poetkę, tłumaczkę i recenzentkę. Obraz Tadeusza Micińskiego na dyplomie autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Ekspresjonistycznej im. Tadeusza Micińskiego Feniks zostali: Prof. dr hab. Danuta Mucha, Karolina Kusek, prof. zw. dr hab. Jacek Strzelecki, Kazimierz Rafalik, Kalina Izabela Zioła, Jerzy Szatkowski, prof. zw. dr hab. Józef Banaszak, ks. dr Jan Wojciech Pomin, Krystyna Grys, Bożena Helena Mazur-Nowak, Barbara Orlowski, Adam Lewandowski, Prof. dr hab. Mieczysław Wojtasik, Tadeusz Zawadowski.


„Wołanie wiosny” w Iwoniczu-Zdroju

Recital autorski w Iwoniczu-Zdroju 02.06.2017 Moje wołanie wiosny w Iwoniczu mogę powtarzać w nieskończoność, ja tutaj odpoczywam, upijam się wodą mineralną, spaceruję i śpiewam. Tym razem też tak było, z tym, że aura jak to w górach jest chimeryczna – i słońce i burze przeplatają się nawzajem, a o tym wszystkim najpiękniej opowiadają szeptem fontanny w Parku Zdrojowym.


Tak było w Opolu

22.04.2017

22 kwietnia moja przygoda z Opolem miała dwie fazy: pierwsza, to radiowa, druga recitalowa. Zostałam zaproszona do „Tygla Opolskiego” w Radiu Opole, audycji znakomicie i żywiołowo prowadzonej przez Marka Sołtysiaka – barda i radiowca, który w swoim specyficznym stylu zadawania pytań wprowadził niepowtarzalną atmosferę radiowej scenerii. Rozgłośnia pulsująca wydarzeniami artystycznymi z eleganckim wnętrzem, Restauracją Radiową, w której pełno eksponatów związanych z piosenką. Jestem zauroczona Opolem dopieszczonym architektonicznie, urokliwym pejzażem miasta i kafejkami nad Odrą. Potem już tylko recital w urokliwej Kawiarni Lwowskiej słodkiej od smakołyków z wystrojem nawiązującym do historii Lwowa, a wszystko w stylu tamtej epoki. Spotkanie z bardem Tomaszem Sawickim i wspaniałą publicznością, to jest to, na co czeka każdy wykonawca. Zabrałam ze sobą z Opola piękne wspomnienia ludzi, miejsc i wrażeń. Wrócę tam na pewno.



Wołanie wiosny

09.04.2017

Zawołałam wiosnę w Iwoniczu Zdroju piosenkami i poezją

i przyszła słoneczna, ciepła, jasnozielona

„Zielonym liściem mi mów, miłość bez słów”

a potem już tylko róże, które nigdy nie więdną.


W najnowszym 14 numerze kwartalnika LiryDram artykuł o Scenie ATA pod tytułem „Scena ATA Alicji Tanew, czyli rzecz o rozśpiewanym nastroju”. Zapraszam do wtajemniczenia.

http://online.flipbuilder.com/sqtu/xjhs/mobile/index.html#p=112


Wspomnienie z recitalu w Skawinie

24.03.2017



 


Walentynkowe miłosne nagranie w Radiu Pogoda

11.02.2017

Dnia 13 lutego 2017r z przesłaniem „Jestem w środku pięknego zaklęcia” rozmowa wierszami pełna miłosnych wtajemniczeń w podtekście „ona i on” odpowiadają sobie prowadząc poetycki dialog niedokończonych wyznań. Ileż to pytań bez odpowiedzi, ile zapewnień bez dotyku, ile rozczarowań nie zatrzymanych w biegu, żeby w końcu wyartykułować pragnienie
„Zapach Twojego opium
w sen ułożę
przynajmniej dobra-noc
nie będzie błądziła”
Alicja Tanew


Otwarta Scena Piosenki Autorskiej

11.02.2017

Według pomysłu Włodka Mazonia, krakowskiego barda, festiwal przebiega przez cztery pory roku, tym razem zimą 11 lutego 2017, gościnnie zaistniał w Pubie Galeria Wręga. Wszystkie wykonywane piosenki są w pełni autorskie, teksty, kompozycje i wykonanie. Zjechało się tu towarzystwo artystyczne z różnych stron, Olsztyna, Warszawy, no i oczywiście był Kraków. Przednia to była zabawa, pełna nowatorskich pomysłów w przestrzeni zarówno tekstów, jak i muzyki. Publiczność, która wypełniła pub po brzegi bawiła się znakomicie z wykonawcami i nawzajem. Niezwykłe wnętrza pubu stanowiły kolejny artystyczny motyw imprezy. Czułam się świetnie w tej niezwykłej scenerii, przesympatycznej atmosferze, wśród nowo poznanych ludzi, zachwycona tym wszystkim, co usłyszałam. „Włodek Mazoń i przyjaciele”, to grupa działająca od wielu lat, która zdobywa coraz wyższe szczyty muzyczne w sposób profesjonalny, z autentycznym i serdecznym przekazem rzeczywistości. Piękne dzięki Włodku za zaproszenie, była to dla mnie niezwykła wyśpiewana przygoda.


Wieczór poezji miłosnej w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką

10.02.2017

To był wyjątkowy wieczór, zaczarowany strofami wierszy miłosnych w tle z piosenkami do tekstów krakowskich poetów w gitarowym wykonaniu Roberta Marcinkowskiego, ozdobiony przez Alicję Tanew dźwiękami fortepianu najbardziej popularnych tematów miłosnych. Profesor Ignacy Fiut wygłosił filozoficzne przesłanie miłości, a sala pełna zasłuchanych gości przyjmowała gorąco kolejne prezentacje poetyckie. I tak to było..


Bal Prometeusza

Spieszę się, spieszę, bo bardzo się cieszę, że mogę się podzielić moją radością z otrzymania wczoraj Złotej Odznaki Prometeusza od Fundacji Prometeusz Pro Publico Bono. Na 24-tym największym w Małopolsce charytatywnym balu, organizowanym przez tą Fundację bawiło się 2000 dzieci. Miałam zaszczyt tam być, zaproszona przez Kapitułę Fundacji, gdzie Pan Prezydent Jacek Majchrowski uhonorował mnie Złotą Odznaką Prometeusza. Była to wspaniale zorganizowana uroczystość i wielce wzruszająca a nad całością znakomicie panował Prezydent Fundacji, Kawaler Orderu Uśmiechu, mgr inż Wiesław Ibek. Pięknie dziękuję Fundacji Prometeusz za to niezwykłe i niezapomniane przeżycie.


Opłatek Stowarzyszenia Absolwentów UJ 2017

14.01.2017

Tego dnia słońce świeciło jaśniej, niż kiedykolwiek i srebrzyło śnieg srebrzyściej, niż kiedykolwiek. Z różnych stron, różnych miast, różnych ulic przybyli członkowie Stowarzyszenia Absolwentów UJ na coroczne opłatkowe spotkanie, które w tym roku miało miejsce w przepięknej, bogatej i zabytkowej auli Collegium Novum UJ. Zacnych gości i członków Stowarzyszenia powitał Prezesa SA UJ dr hab. Radosław Rybkowski i wiceprezes SA UJ – Barbara Nikorowicz, a potem już zgodnie z programem po wystąpienie JM Rektora UJ prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka zaczarowały wszystkich kolędy wyśpiewane przez Zespół Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”, po występie których zaprezentowałam poezję własną, przywołującą nastrój Bożego Narodzenia w trzech wierszach „Pastorałka niedzielna”, ” Betlejem wyśpiewane”, „Przy stajence”. W nastroju świątecznym serdeczne życzenia przy dzieleniu się opłatkiem były momentem wzruszającym i niezapomnianym. Życzmy sobie wszyscy nawzajem zdrowia, radości, pokoju i do szczęśliwego zobaczenia w roku 2018!!!


Bajki o bajkach opowiada Alicja Tanew

28.11.2016

Zdjęcia z nagrania w Radio Pogoda Kraków.
Emisja dnia 6.12.2016r o godzinie 20:00,
powtórzenie 8.12.2016r o godzinie 20:20
Dawno, dawno temu w Krakowie..
trzeba posłuchać, a każdy się dowie..


„Misterium powrotu”

19.11.2016

Droga do Bystrzycy Kłodzkiej wije się pod górę serpentynami, a nad nią pochylone drzewa opowiadają moją przeszłość. To miasto, to moje najpiękniejsze i najsmutniejsze wspomnienia, moja ulica, mój dom i szkoła na tym samym miejscu wciąż pamiętają. Wyjechałam stąd po śmierci taty, kiedy miałam 11 lat, a teraz wracam i to prosto na scenę, a scena ogromna. mógłby tu tańczyć Śląsk. Przede mną nowe wyzwanie, to Rolland o dwie oktawy większy od moich klawiszy, ale szybko osiągamy stopień wtajemniczenia, nowe brzmienie i szaleńcze rozpędzenie po klawiaturze. Przede mną siedemnaście czerwonych róż w wielkim wazonie, a za mną zmieniające się kolory i roztańczone mgły. Dźwięki unoszą mnie wysoko, stoję ponad przeszłością i tylko łzy mają odwagę opowiadać prawdę. Potem już oklaski, bisy, prezenty i kwiaty. Znowu jestem małą dziewczynką z jasnymi warkoczami.

Retrospekcja

miałam siedem lat
na batystowej bluzce
podskakiwały jasne warkocze
kiedy grałam w klasy
przeskakując przez czas

miałam siedemnaście lat
uszyłam sobie spódnicę z obłoków
żeby bluzka już dłużej nie czuła się samotna

skąd mogłam wiedzieć
że nie popycha się wiatru
żeby zdążyć

Pięknie dziękuję Dyrekcji Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej za zaproszenie i niezwykłe przyjęcie, za wzruszenia, serdeczność, kwiaty i prezenty, wśród których czerwona parasolka, osłaniać będzie wspomnienia przed deszczem.


Benefis Zbiegniewa Kresowatego i promocja książki „Portretowisko”

18.11.2016

18 listopada odbył się Benefis Zbigniewa Kresowatego połączony z promocją książki „Portretowisko”, prezentującej twórczość artysty w Domu Klahra – urokliwej kawiarni artystycznej w Lądku-Zdroju. Gratulacje od władz miasta, przyjaciół i poetów nie miały końca, a potem już tylko Alicja Tanew wyśpiewała całą miłość do świata i sztuki – wszystko dla Jubilata!!!

Tobie

Łodygą słońca
kołyszesz wodorosty myśli
i płyną szkice
po falach pamięci
Twoim dotykiem

oto tak
przeprowadzasz nas
przez bramę czasu
po swojemu

Alicja Tanew


Moje trzy zamyślenia i próba przed koncertem w Lądku-Zdroju

18.11.2016


Targi Książki w Krakowie

30.10.2016

Stoisko ZLP Oddział Kraków


Wywiad w Radiu Pogoda w nastroju zaduszkowym

29.10.2016

Przesłanie: „Niech liście spadają w ciszy własnej.”


XVI Jesienna Biesiada Poetycka

28.10.2016

to już jesień
mgły unoszą się liliowe
to już jesień
babie lato ażurowe
kreśli losy i marzenia
w melancholię nas zamienia
taka jesień

niezwykle nastrojowe spotkanie poetyckie


karl-grenzler


Otwarcie „Uniwersytetu Trzeciego Wieku” w Przeworsku

14.10.2016

Niezwykłe to przeżycie wziąć udział w otwarciu „Uniwersytetu Trzeciego Wieku”, kiedy usłyszałam „Gaudeamus igitur” i wszyscy wstali, żeby uroczyście powitać swój kolejny rozdział życia, zachłanny na nowe horyzonty wiedzy

to wtedy ja

w sukni jesiennych wzruszeń

wyrzeźbiłam ciszę

co popłynęła moimi dźwiękami

na złotych liściach pamięci

i może jeszcze

wciąż płynie..

Alicja Tanew


„Szkice na wietrze” w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie

05.10.2016

Wieczór słowa i muzyki,
wieczór liści i zamyślenia,
wieczór dźwięków z deszczowym podkładem
i z różami radosnej czerwieni.
Tak było..


W Styczniu 2016 zostałam przyjęta do Stowarzyszenia Poetów Świata

z zaproszeniem do stałych kontaktów, aby każdego dnia tworzyć piękniejszy poetycki świat.

I poetasdelmundo

 


Mosina - Piosenki na wietrze

IMG_5452

IMG_5425


 

Jakże zaszczytnie i radośnie znaleźć się w gronie tak znakomitych poetów na łamach kwartalnik „Okolica Poetów” pod redakcją Jerzego Szatkowskiego.

 

skanowanie0003

skanowanie0001

skanowanie0002


33. Miedzynarodowy Festiwal Bardów OPPA 2015

Wielki Finał Konkursu

Alicja Tanew rozpoczęła jako pierwsza

OPPA 2015 finał

 


Poetyckie pożegnanie lata 2015

Mój autorski recital z poezją w tle „Poezja jest muzyką w ciszy lata” w ramach 9 Letniego Festiwalu Teatrów Nieinstytucjonalnych jako jedna z propozycji festiwalu dnia 21 sierpnia o godz. 20:00 w Teatrze Zależnym ul. Kanonicza 1 w Krakowie. Szczegóły i ceny biletów na plakacie.Zapraszam śpiewająco. Alicja Tanew

sten_9_festiwal_PLAKAT_2015

12119158_997183337011802_6558726060822274972_n

12122400_997183387011797_2693485954571815239_n

12096043_997183243678478_6781394721101520241_n

12112125_997183303678472_1007874228578593993_n

12106692_997183193678483_4658507429299551575_n

 

a ja wciąż niepoprawna

tu i tam

śpiewam i gram

skanowanie0007

skanowanie0008

kronika

Comments are closed.