Program Sceny ATA kwiecień 2016
Poezja, piosenka, spotkania
-
-
Dnia 2.04.2016
godz. 18:00
wstęp wolny
Artysta, malujący z wewnętrznej potrzeby, starający się udokumentować rzeczywistość w sposób realistyczny, utrwalić nastrój. Fascynuje go poezja zawarta w nieustannie odradzającej się przyrodzie. Twórca niezwykłych prac, wystawianych w wielu galeriach na terenie całego kraju. Uhonorowany wieloma dyplomami za osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Operuje różnorodną techniką malarską, najchętniej posługując się akwarelą. Tematyka dzieł Ryszarda Mazurkiewicza oscyluje wokół urody polskiego krajobrazu, opowiada o pięknie rodzimej architekturze. Inspiracją dla jego malarstwa jest impresjonizm, a także twórczość polskich kolorystów.
Dnia 7.04.2016
godz. 19:00
wstęp wolny
Historyk literatury, publicysta, kulturoznawca, nauczyciel akademicki, od 2004r. dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Posiada w swoim dorobku twórczym ponad tysiąc publikacji, w tym kilkaset o charakterze naukowym.
Autor, bądź współautor książek o Krakowie i jego fenomenie kulturowym, między innymi „Ojczyzna myśli mojej. Studia i szkice literackie”, „Alma Mater Jagellonica”, „Krakowskie dziedzictwo kulturowe”, „Serca Polski”, „Święty szlak Almae Matris”, „Kraków, to jest wielka rzecz”, „Portrety niepospolitych” są efektem trwałej fascynacji autora dziedzictwem kulturalnym dawnej stolicy. Jedna z najnowszych publikacji, to „Romantyk Boży” o twórczości Karola Wojtyły.
Dnia 9.04.2016
godz. 19:00
wstęp 10 zł
Korniszony to pięcioosobowa kapela ukształtowana w 2006 roku. Fundamentem twórczości jest poezja uliczna, dotykająca bez pardonu różnych wymiarów ludzkiego żywota. Grają akustycznie, używając przede wszystkim gitar, basu, harmonijek ustnych, barabanu i czyneli. Gatunkowo poruszają się gdzieś pomiędzy bluesem, country, reggae i folkiem, zahaczając często o piosenkę autorską. Charakterystycznym elementem występów jest męski chór, który bawi, wzrusza a czasem nawet drażni.
Dnia 21.04.2016
godz. 19:00
wstęp 10 zł
Poetka i kompozytorka, debiutowała w Studenckim Kabarecie Piosenki „Sowizdrzał” w Krakowie. Jej „Romans na pół rosyjski” zdobył pierwszą nagrodę w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki w 1972 roku. W latach osiemdziesiątych nawiązała stałą współpracę z Radiem Kraków, tworząc scenariusze słuchowisk i bajek z własną muzyką. jej piosenki śpiewano W „Piwnicy pod Baranami”, a także w telewizyjnych „Spotkaniach z balladą”.
Śpiewa piosenki do których sama pisze teksty i muzykę. Jest finalistką Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej „OPPA” 2000, „OPPA” 2005, „OPPA” 2013 z wyróżnieniem honorowym i „OPPA” 2015. Od wielu lat koncertuje na różnych scenach z recitalami poetycko-muzycznymi.
Stworzyła spektakle poetycko-muzyczne dla telewizji: „Całe nieba słów” – 1985, „Marzenia całkiem zwyczajne” – 1991 oraz „Czas uderza” – 1992.
Poezja Alicji Tanew ukazywała się w „Życiu Literackim”, a także w wielu antologiach poetyckich. W 1994 roku wydała tomik poezji „Zamienię kurtkę na miłość”, w 2007 „Zbieranie przecinków”, w 2011 „Krople z innego snu”, w 2014 „Szkice na wietrze”. Pierwsza płyta Alicji Tanew „…i tak to było !” została wydana w 1999r. kolejna autorska płyta „Moment” ukazała się w 2011 roku.
Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR, Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego STAL, Stowarzyszenia Teatrów Nieinstytucjonalnych SteN oraz do Stowarzyszenia Poetów Świata “Poetas Del Mundo”.
-