26 maja, 2013

Scena ATA ma 3 lata

Kuplety dla „Aty”

autorstwa Bożeny Adamek

Na Czarnowiejskiej w mieście Krakowie

jest takie miejsce – Panie Panowie

gdzie artystyczny światek się zwala

bo tu jest Ala

Tutaj Zielińscy często śpiewają

i wiersze czyta Andrzej Grabowski

balladą Zięba miłość wychwala

i śpiewa Ala

Chociaż się kłócą nasi posłowie

i telewizja miesza nam w głowie

to środowisko artystów scala

poetka Ala

Na Czarnowiejskiej w wieczornej porze

o szarym życiu zapomnieć możesz

kochajcie Muzy tę piękną salę

i naszą Alę

Wyśpiewane dnia 18 grudnia 2012 roku.

Zapraszamy do zapoznania się z programem Sceny ATA w czerwcu 2013.

Teatr, poezja, piosenka

Dnia 5.06.2013

godz. 19:00

wstęp wolny

“Uśmiech jesieni wiosną”

Wieczór poetycki Zdzisława Oberbeka. Wiersze czytają : autor i Gabriela Oberbek Oprawa artystyczna : Jan Oberbek – gitara Wystawa ilustracji Emilii Skupien

Dnia 8.06.2013

godz. 19:00

wstęp wolny

“Szklana kula i inne światy”

Wieczór poetycki Krystyny Koneckiej. Gość specjalny : Zofia Weiss – Nowina Konopka Oprawa artystyczna : Alicja Tanew – śpiew i piano

KRYSTYNA KONECKA – poetka, dziennikarka, fotoreporter. Wywodząca się rodzinnie z Wileńszczyzny, urodzona w Dobiegniewie na zachodzie kraju, zakorzeniona w stolicy i na Górnym Śląsku, od lat – w Białymstoku. Autorka kilkunastu książek poetyckich i reporterskich, tłumaczona na liczne języki, laureatka ogólnopolskich konkursów literackich. Jej artystycznym wyborem stał się sonet (oraz sonetti a corona).

Według krytyków, poezja Krystyny Koneckiej „jest pewnym programem i projekcją wartości konfrontowanych ze współczesnym czasem” (Leszek Żuliński). „Konecka na dobre wpisała się w krajobraz całej literackiej Polski. Osiągnęła sprawność artystyczną zdumiewającą” (Dariusz Tomasz Lebioda). „To rzeczywiście bardzo odrębny świat poetycki, podkreślony wysokim kunsztem warsztatowym” (Krzysztof Lisowski). „Jej poezja odznacza się niebywałą klarownością sensu” (Waldemar Smaszcz). „Ostatnia, co tak w Polszcze sonet wodzi” (Barbara Wachowicz). „Twórczość Krystyny Koneckiej przywraca zaufanie do poezji” (Stanisław Tomala). „Jest coś niezwykłego w tej poezji, jakaś tajemnica. To ciągłe nawiązywanie do naszego polskiego losu, polskiej tradycji kulturowej. Konecka… ocala nie istniejące światy ludzi i zdarzeń, a to jest podstawowy obowiązek każdej literatury” (Zbigniew Irzyk).

Najnowsza książka Krystyny Koneckiej to wydany w Krakowie w 2013 r. poetycki album pt. „SZKLANA KULA, Wiersze dla Ireny i Wojciecha Weissów”. Inspiracją dla autorki, od zawsze uwrażliwionej na sztukę, stała się twórczość i prywatność tej niezwykłej pary krakowskich artystów. Książka „…prowadzi nas przez kolejno przywoływane obrazy, z których wiele stało się ikonami naszej kultury… Szklana kula to motyw towarzyszący pejzażowemu malarstwu Weissów z lat, kiedy odkrywali swoją wzajemną miłość, a sztukę swą zatapiali w rozsłonecznionej naturze” ( Zofia Weiss-Nowina Konopka).

Dnia 12.06.2013

godz. 19:00

wstęp wolny

“Wisława Szymborska na dwa głosy”

Wieczór poetycki Wiery Winogorowej – poetki i tłumaczki języka rosyjskiego.

Wiersze czytają Wiera Winogorowa i Jan Korwin Kochanowski. Oprawa muzyczna: Vladimir Stockman – gitara i śpiew

Vera Vinogorova (Wiera Winogorowa) urodziła się 16 kwietnia 1953 roku w Nowosybirsku. Wykształcenie: Moskiewski Technologiczny Instytut Przemysłu Lekkiego (1975) oraz Leningradzki Uniwersytet Państwowy, Wydział Dziennikarski (1983). W latach 1983-2000 pracowała w laboratorium ekologicznym Instytutu Radowego (Leningrad – Sankt Petersburg),  ma publikacje naukowe. Tłumaczeniami zajmuje się od 1998 roku.

Mieszka w Sankt-Petersburgu, Rosja, od 2001 roku mieszka także w Polsce, w Białymstoku, i tu przede wszystkim zajmuję się tłumaczeniem na język rosyjski polską literaturę piękną, jak również teksty publicystyczne i eseje.

Jako autorka tekstów literackich i tłumaczka opublikowała i wydała:

– Trzy zbiory tłumaczeń poezji (Wisława Szymborskaja, Aleksander Nawrocki, Erazm Juliusz Bolek), gotowy do publikacji jest zbiór «Ja, Faust» (cykl poetycki Leszka Żulińskiego);

– Proza i publicystyka: teksty w czasopismach i zbiorach (W. Gombrowicz, R. Kapuściński, E. Olszewska), aktualnie znajduję sie w druku w czasopiśmie «Звезда» tłumaczenie wspomnień generała Andersa «Bez ostatniego rozdziału»(2013, N 1-5)/

– publikacje naukowe: artykuły i książka.

Szczegółowy spis najważniejszych tłumaczeń i publikacji – w załączniku.

Vera Vinogorowa uczestniczyła w poetyckim festiwalu «Warszawska Jesień» (2008), w II – IV Festiwalu Poezji Słowiańskiej (Warszawa, 2009 – 2011 r); w IV i V Międzynarodowym Festiwalu Literackim (Praga, 2011, 2012), oraz w Międzynarodowym Forum Literackim „Czytająca Europa” (Ryga, 2010).

Jako laureatka II-go Festiwalu Poezji Słowiańskiej otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury i Edukacji Narodowej Polski.

Współpracuje, jako autprka i prowadząca poetycką stronę polskiego przeglądu «ЕВРОПА.ru», wydawanego w języku rosyjskim.

Swoje wiersze publikowała w Sankt Petersburgu (1998, 1999 r.), w polskim tłumaczeniu – Poezja dzisiaj 75/76, Warszawa, 2009; zbiór Harmonia dusz, Warszawa, 2011 i w przekładzie na bułgarski – Znaci, № 4, 2009, Warna, Bułgaria.

Od 2010 roku należy do Zwiazku Tłumaczy Rosji.

Dnia 15.06.2013

godz. 19:00

i  23:00

wstęp wolny

Noc Teatrów na Scenie ATA

•   godz. 19:00
“Niedźwiedź” i “Oświadczyny”

Dwie jednoaktówki Antoniego Czechowa Wystąpią Lucyna Rutkowska, Maciej Ferlak
•   godz. 23:00
“Hamlet 24:00”

Adaptacja i realizacja – Piotr Kondrat Muzyka – Wysocki, Mozart, Komeda

HAMLET 24.00

Hamlet o północy. Hamlet rozmawia z duchami. Z duchami tych, których zabił i z tym, który nie daje mu spokoju – z Duchem Ojca. Hamlet zwraca się ku przeszłości, bo chce się od niej uwolnić. Towarzyszy mu głos starego Hamleta – Włodzimierza Wysockiego. „Ratujcie nasze dusze” -to tytuł jednej z pieśni rosyjskego barda, ale i motto tego spektaklu.Piotr Kondrat gra ten spektakl już ponad 10 lat, zjeździł z nim pół świata zdobywając liczne nagrody na prestiżowych festiwalach teatralnych. W Noc Muzeów „Hamlet 24.00″ rozpocznie się o godzinie 23, a zakończy o północy. W godzinie duchów…”

Dnia 21.06.2013

godz. 19:00

wstęp 20 zł

Romans na pół rosyjski” z książką w tle.

Recital Mieczysława Święcickiego z udziałem autorów książki

Nie ma życia bez romansu”

Mieczysław Święcicki – śpiew

Alicja Tanew – śpiew

Paweł Bieńkowski – piano

„Romans na pół rosyjski” Alicji Tanew -słowa i muzyka, napisany pod koniec lat 60-tych dla kabaretu piosenki studenckiej „Sowizdrzał”, a następnie rozśpiewany przez Mieczysława Święcickiego w Piwnicy pod Baranami zdobył pierwszą nagrodę w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki, stał się inspiracją dla spektaklu muzycznego „Niedokończony romans”, który powstał na kanwie romansów cygańskich Alicji Tanew. Emitowany został w 1972 roku w Telewizji Łódzkiej, gdzie oprócz Mieczysława Święcickiego występowali Elżbieta Starostecka i Ludwik Benoit. Następnie spektakl był grany w Teatrze Wyspiańskiego w Katowicach przez ponad 5 lat, a także w Chicago i innych miejscach na naszej planecie. „Romans na pół rosyjski” w wykonaniu Alicji Tanew i Mieczysława Święcickiego święcił tryumfy w Salonie Artystycznym w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką w Krakowie i nadal w piwnicy artystycznej Scena ATA publiczność uwodzi ten tekst

Atmosfera spiąca, kojąca, nęcąca

a Pani jest wabiąca

zniewalająca

REFREN

ja lublu

ja lublu

ja chaczu z Panią być

bo dopiero przy Pani

to się wie

co to żyć

Niedziela Bajkowa

Dnia 2.06.2013

godz. 12:15

wstęp 15 zł

O królewnie zamienionej w żabę”

w wykonaniu Teatru Kometa

W pewnym księstwie mieszka sobie królewna. Nie jest to grzeczna dziewczynka. Chce żeby wszystko było po jej myśli, zmienia nawet bajki. Bartek, który pragnie zostać rycerzem korzysta z czarów wróżki, chcąc, żeby królewna stała się miłą i grzeczną dziewczynką. Jednak popełnia wiele błędów. Królewna zostaje zamieniona w żabkę Kumkatkę. Spotyka postacie z bajek, które na swoim przykładzie udowodnią, że lepiej być grzecznym i  posłusznym. Zapraszamy dzieci do wspólnej podróży w świat bajek. Przedstawienie charakteryzuję się bardzo żywą akcją, a dzieci uczą się, że warto być miłym dla swoich koleżanek i kolegów.  Poruszamy też kwestie zdrowego odżywiania, uczymy magicznych słów: “proszę, przepraszam, itd.”

Dnia 9.06.2013

godz. 12:15

wstęp 15 zł

“Noc w mrowisku, czyli leśna przygoda Honoraty”

bajka muzyczna Alicji Tanew w wykonaniu Naszego Teatru

Bajka Noc w mrowisku, czyli leśna przygoda Honoraty opowiada o przygodach dziewczynki – bardzo niegrzecznej Honoraty, która nie lubiła lasu ani zwierząt mieszkających w lesie i wszystkim tylko dokuczała. Pewnego razu zmęczona usnęła na miękkim zielonym mchu i wtedy w swoim śnie została zaproszona do pałacu mrówek. Mrówki pokazały jej jak bardzo są pracowite, ale też jak potrafią się po pracy świetnie bawić. Honorata była tym zdziwiona i zawstydzona swoim dotychczasowym zachowaniem. Kiedy obudziło ją słońce zobaczyła, że tak naprawdę to las jest bardzo przyjazny i zwierzęta do niej się uśmiechają. Od tej pory Honorata zmieniła swoje postępowanie. To maleńkie mrówki nauczyły ją jak trzeba kochać las i zaprzyjaźnić się ze zwierzętami, ratować je w potrzebie, a w domu systematycznie uczyć się oraz pomagać mamie i tacie. W ten oto sposób niedobra Honorata została Leśną Damą, która bardzo chętnie przybiegała do lasu, bo od tej pory stała się przyjaciółką zielonego świata.

Dnia 16.06.2013

godz. 12:15

wstęp 10 zł

“Jaś i Małgosia”

w wykonaniu Teatru Wiśniowego

Tej pary rodzeństwa nie trzeba nikomu przedstawiać, bo przecież wszyscy widzą, że mieszkali wraz z rodzicami w lesie, nie byli zbyt bogaci za to bardzo się kochali. Pewnie mieli w życiu dużo przygód, ale najbardziej w pamięci utkwiło im spotkanie z Babą Jagą, czarownicą, która podstępnie zwabiała dzieci do swojej piernikowej chatki. Historia ta zakończyła się dobrze dla Jasia i Małgosi, ale ku przestrodze raz jeszcze chcą ją opowiedzieć wszystkim dzieciom.

45 min. spektakl o wartkiej, trzymającej w napięciu akcji. Oczywiście od zaangażowania i pomocy młodych widzów zależy czy Jasiowi i Małgosi uda się wyjść cało z kłopotów. I oczywiście czeka spora porcja wesołych piosenek, aby wszystkim było raźniej i weselej.

Dnia 23.06.2013

godz. 12:15

wstęp 10 zł

“Jacek i Placek, czyli o dwóch takich co ukradli Księżyc” wg Kornela Makuszyńskiego

w wykonaniu Teatru Wiśniowego

Spektakl oparty na powieści Kornela Makuszyńskiego. Scenariusz pisany wierszem opowiada historię młodziutkich bliźniaków, którzy postanawiają porzucić naukę i w łatwy sposób, bez przykładania się do pracy zdobyć bogactwo. Wyruszają zatem w podróż pełną przeróżnych przygód, aby osiągnąć zamierzony cel, czyli złoty księżyc.

Nie zniechęcają się kolejnymi niepowodzeniami, aż do momentu spotkania ze złym i strasznym Czarnoksiężnikiem, który pojawił się natychmiast po tym , jak skradli księżyc. Przygodę tą traktują jako nauczkę i motywację do wyciągnięcia wniosków. Wracają więc do szkoły i postanawiają się pilnie w niej uczyć.

W spektaklu pojawiają się cztery postacie, w tym dwie odgrywane są przez aktorów ( Jacek i Placek) a kolejne dwie ( Nauczyciel i Czarnoksiężnik) to ciekawostka dla młodej publiczności i urozmaicenie spektaklu, czyli lalki jawajki animowane przez aktorów odgrywających role JiP.

Spektakl ma dewizę bawiąc – uczyć, zgodnie z którą młoda publiczność prowokowana jest do współtworzenia akcji, poddawania pomysłów i wyciągania wniosków z przygód, które przeżywają bohaterowie.

Comments are closed.