Alicja Tanew o sobie

Alicja Sikora – Żebracka , pseudonim artystyczny Alicja Tanew zatwierdzony przez ZAiKS dnia 28.10.1984 roku. Poetka i kompozytorka, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykonuje zawód radcy prawnego. Debiutowała w studenckim kabarecie piosenki „Sowizdrzał” piosenką „Romans na pół rosyjski” który wykonywał Andrzej Piasecki w pierwszej radiowej audycji „Spotkania z Balladą” w reżyserii Michała Bobrowskiego , a następnie ten romans zdobył pierwszą nagrodę w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki w 1972 roku, wtedy też stworzyła muzyczny spektakl razem z Mieczysławem Święcickim dla Telewizji Łódzkiej „Romans niedokończony” gdzie śpiewali jej piosenki oprócz Mieczysława Święcickiego, Elżbieta Starostecka i Ludwik Benu’a.

W 1973 roku w Telewizji Warszawa Program I-wszy w spektaklu słowno-muzycznym „Nie bójmy się jesienni” jej piosenkę „Jesienną dziewczynę” śpiewał Mieczysław Święcicki i też w popularnym „Podwieczorku przy mikrofonie”.

W latach osiemdziesiątych nawiązała stałą współpracę z Radiem Kraków jak autorka scenariuszy, słuchowisk i bajek z własną muzyką. W 1980 roku jej słuchowisko „Przybieżeli przy niedzieli” wygrało konkurs Radia Kraków na audycje dla Radia Watykan, jest autorką „Misterium Bożonarodzeniowego” przedstawionego w Filharmonii Krakowskiej w 1997 roku.

W 1984 nagrała w Radio Kraków bajkę z piosenkami „Lisia królewna”.

Alicja Tanew do wszystkich piosenek pisze sama teksty i muzykę, jej piosenki śpiewano przez lata w Piwnicy pod Baranami, a także w telewizyjnych „Spotkaniach z Balladą” i cyklicznych programach rozrywkowych „Kogiel Magiel” gdzie piosenki śpiewali Urszula Kiebzak, Monika Rasiewicz, Krzysztof Jędrysek, Renata Kretówna, Lidia Bogaczówna, Mieczysław Święcicki, Monika Niemczyk, Iwona Bielska, a jej kolęda „Śnieży i śnieży” nagrana została przez Młodą Krakowską Filharmonię.

Stworzyła własne spektakle poetycko-muzyczne dla Telewizji Kraków „Całe nieba słów” – 1985 r. w reżyserii Michała Bobrowskiego, „Marzenia całkiem zwyczajne” – 1991 r. w reżyserii Andrzeja Maja w wykonaniu Moniki Niemczyk, „Czas uderza” – Telewizja Warszawa – 1992 r. piosenki śpiewała Renata Kretówna.

Wiersze Alicji Tanew ukazywały się w Życiu Literackim, a także w wielu antologiach poetyckich między innymi „Bronowickiego Karnawału Literackiego” 2005-2010 , w „Lamelli”, w Magazynie Kulturalnym „Dworzanin”, w ilustrowanym miesięczniku „Radostowa”, w Magazynie Literacko-Publicystycznym „Iskra”.

Wydała tomik poezji „Zamienię kurtkę na miłość” w roku 1994, w 2007 r. „Zbieranie przecinków”, w 2008 r. bajkę muzyczną „Noc w mrowisku czyli leśna przygoda Honoraty” oraz drugą bajkę muzyczną „Zaczarowany fortepian” premiera teatralna 2010 r. na Scenie „Molier”.

Od lata związana z teatrem „Stygmator” jest członkiem Związku Literatów Polskich Oddział w Krakowie i Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego , a także członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Brała udział w benefisach Jana Oberbeka, Mieczysława Święcickiego i Aleksandra Kobylińskiego „Makino”.

Tworzy spektakle w oparciu o własne teksty i kompozycje od prawie 40 lat, przykładowo:

  • 1983 – Radio Kraków „Przybieżeli przy niedzieli”
  • 1984 – Radio Kraków, słuchowisko „Lisia królewna”
  • 1991- spektakl Teatru Radia Kraków w Kalwarii Pacławskiej

Radio Kraków w „Szkatułce Małgosi, czyli siedem grzechów możliwych”

  • 1995,96,97 – występy w Salonie Artystycznym Krakowa – Klub Dziennikarzy pod Gruszką

wykonania autorskie – cykliczne

  • 1995 – koncert w Sali Teatralnej Krakowskiego Ratusza – Otwarcie kawiarni „Stańczyk”.
  • 1996 i potem współpraca z Fundacją Osób Niepełnosprawnych w Krakowie – liczne recitale autorskie na rzecz osób niepełnosprawnych m.in. w Rotundzie Krakowskiej, Lanckoronie, Polańczyku i innych
  • 1996 – recital autorski na piętnastolecie Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej ul. Zyblikiewicza
  • 1996 – recital autorski w Saloniku u Felicjana Dulskiego ul. Zacisze 12
  • 02.2005 – Tarnowski Teatr Piosenki im. Ludwika Solskiego recital „Zamienię kurtkę na miłość”

06.2005 – Urząd Miasta Krakowa Fundacja Pomocy Artystom Polskim „Czardasz” koncert inaugurujący cykl spotkań artystycznych polsko-niemiecko-austryjackich „Przy-Jaźń”. W koncercie muzyczno-poetyckim poezję polską reprezentowała Alicja Tanew.

  • 2007- występy na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

Teatr Bagatela 03.2007 Koncert Charytatywny

  • 2011 – Scena u Siemachy – Koncert Charytatywny 03.2011

cykliczne występy z własnymi spektaklami w Śródmiejskim Ośrodku Kultury

w Piwnicach Ogrodu Botanicznego, Jamie Michalika, w Dworku Białoprądnickim, m.in.:

„Kobietą być”, „Zimą jestem jaśniejsza”, „Preludium białego bzu”, „Coś mi niesiesz”, „Suknia jaśniejszej zieleni” , „Tango jesiennych przemijań”, „Jaśminowy zarys nieba”, „Ślady na śniegu”, „Przybliż się do mnie słońcem”, „Melancholie babiego lata”,”Nierozczesane wrzosy”, i wiele bajkowych spotkań z dziećmi.

Alicja Tanew jest finalistką Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej „OPPA” 2000, „OPPA” 2005. Prowadzi własną piwnicy artystyczną „Scena ATA” przy ul. Czarnowiejskiej 93 w Krakowie (www.tanew.info.pl), promując poetów, aktorów i artystów, otwierając galerię obrazów i fotografii i dalej tworząc własne spektakle poetycko-muzyczne i bajki muzyczne. Działalność piwnicy została zainaugurowana spektaklem „Próba nastroju”, prowadzone są tu cykle Czwartków Poetyckich dla najmłodszych Niedziele Bajkowe mają też miejsce recitale piosenkarskie takie jak Jana Jakuba Należytego, Jacka Zielńskiego z zespołem Skaldowie, Andrzeja Sikorowskiego i wielu innych. Ostatnio wydała płytę „Moment” która objęta została patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego na której znajduje się piętnaście autorskich piosenek które sama wykonuje a towarzyszą jej Jacek Zieliński „Skaldowie” i Tadeusz Zięba aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wszystkie utwory w aranżacji Pawła Piątka współtwórcy zespołu „Anawa”. Informacje o płycie zostały zamieszczone na portalu Magiczny Kraków pod pozycją 42/2011.

Przez lata udzielała wywiady zarówno w Telewizji Kraków, w Radio Kraków, w Radio Alfa, między innymi audycja Radia Kraków Anny Świderskiej „Jak powstaje piosenka”, audycja Radia Kraków Wojciecha Markiewicza „Portret rodzinny we wnętrzu”, audycja Doroty Włosowicz „Moja mania to pytania”, audycjach wieczornych Lidii Jazgar oraz w Radio Alfa z cyklu „Każdy rodzi się poetą”. W 2011 roku zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskim X Konkursie Poetyckim im. Emil;a Zegadłowicza.

O bogatej działalności artystycznej Alicji Tanew informacje zamieściły Wiadomości Lokalne Rady Dzielnicy Piątej Krowodrza w październiku 2010 roku w artykule „Kultura promieniuje z Czarnowiejskiej”, a także w Polskiej Gazecie Krakowskiej Jan Poprawa zauważył istnienie uroczej Piwnicy Artystycznej przy ul. Czarnowiejskiej i z sympatią zapowiedział następną publikacje na temat płyty „Moment”- Opinie 2 czerwca 2011 roku.

Alicja Tanew

Comments are closed.